3η Ποιητική Ισημερία, Βιβλιοπαρουσίαση “Τα Άνθη του Κακού”

Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Κείμενα και Πολιτισμός» του Τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Δ.Π.Θ.  και το Εργαστήριο Γλωσσολογίας «ΣυνΜόρΦωΣη» του Τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Δ.Π.Θ. σε συνεργασία με τις εκδόσεις GUTENBERG και το Βιβλιοχαρτοπωλείο «Δημοκρίτειο» παρουσιάζουν στο πλαίσιο της 3ης Ποιητικής Ισημερίας «Τα  Άνθη του Κακού» του Charles Beaudelaire σε μετάφραση Γιώργου Κεντρωτή την Τρίτη 19 Μαρτίου 2019, ώρα 7.30 μμ. στη Λέσχη Κομοτηναίων.

Για το βιβλίο θα μιλήσουν οι:

• Ζωή Γαβριηλίδου, Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας Δ.Π.Θ., Καθηγήτρια Γλωσσολογίας
  • Χάρης Μιχαλόπουλος, Επίκ. Καθηγητής Λατινικής Φιλολογίας Δ.Π.Θ., ποιητής
  • Στέφανος Γραβάνης, μέλος Ε.Ε.Π. Γαλλικής Γλώσσας και Πολιτισμού της Νομικής Σχολής Δ.Π.Θ.
  • Σπύρος Κιοσσές, μέλος Ε.ΔΙ.Π. του Τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Δ.Π.Θ., ποιητής

Θα ακολουθήσει  συζήτηση του κοινού με τον μεταφραστή.

Ανάγνωση ποιημάτων από τις φοιτήτριες του Τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Δ.Π.Θ. Έλενα-∆έσποινα Αϊβαζίδου, Μαρία ∆αούτη, Άννα Παληκίδου, Σµαράγδα Παναγοπούλου και τους φοιτητές της Νομικής Σχολής Δ.Π.Θ. Εύα Αφέντρα, Κώστα Μουρτοπάλλα.

ΩΡΕΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ: Κάθε μέρα κατόπιν συνεννόησης μέσω e-mail. ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ: Αυγούστεια ποίηση (κυρίως Οβίδιος) - Ρωμαϊκή ερωτική ελεγεία - Σπουδές φύλου και κλασικές σπουδές - Ρωμαϊκό επίγραμμα (κυρίως Μαρτιάλης, Corpus Priapeorum) - Πρόσληψη λατινικής λογοτεχνίας στην Ελλάδα (19ος-20ος αιώνας).