Το μάθημα ΒΦ221 είναι προαπαιτούμενο για την ειδίκευση της Βυζαντινής / Νεοελληνικής Φιλολογίας

Ενημερώνονται οι πρωτοετείς φοιτητές και φοιτήτριες του Τμήματος ότι το μάθημα ΒΦ221 είναι προαπαιτούμενο για την ειδίκευση της Βυζαντινής/Νεοελληνικής Φιλολογίας. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι μέχρι να έρθει η ώρα να επιλέξουν ειδίκευση, αν ενδιαφέρονται για την αναφερθείσα ειδίκευση, θα πρέπει να έχουν εξεταστεί επιτυχώς στο συγκεκριμένο μάθημα (όπως και στο μάθημα ΝΕΦ202 από τη Νεοελληνική Φιλολογία). Για να “περάσουν” το μάθημα, εκτός από την επιτυχία στις γραπτές εξετάσεις, πρέπει να έχουν παρακολουθήσει το μάθημα κανονικά (δηλ. να έχουν τουλάχιστο 10 παρουσίες σε όλο το εξάμηνο). Πιο συγκεκριμένα: η παρουσία είναι υποχρεωτική την ώρα του τριώρου, που χαρακτηρίζεται ως “φροντιστήριο” (για το Τμήμα του κ. Παπαγιάννη αυτή είναι η πρώτη ώρα του τριώρου). Επειδή ήδη έχουν πραγματοποιηθεί 2 ή 3 από τα 13 μαθήματα, τα περιθώρια στενεύουν. Αν η απουσία τους στα πρώτα μαθήματα οφειλόταν σε ελλιπή ενημέρωση, ας φροντίσουν από δω και πέρα (από την ερχόμενη εβδομάδα) να προσέλθουν στο μάθημα (στο Τμήμα που ανήκει ο καθένας/η καθεμία). Αυτή η υποχρέωση ισχύει και για τους φοιτητές που εισήχθησαν τον Σεπτέμβριο του 2018, εφόσον δεν έχουν συμπληρώσει ήδη πέρυσι τις απαιτούμενες παρουσίες.

•Βυζαντινή λόγια ποίηση της μέσης και ύστερης βυζαντινής περιόδου (Ιωάννης Γεωμέτρης, Θεόδωρος Πρόδρομος, Μιχαήλ Χωνιάτης, Μανουήλ Φιλής, βυζαντινά αλφαβητάρια του 14ου αι.). •Βυζαντινή Υμνογραφία με έμφαση στον κριτικό σχολιασμό και τη νέα έκδοση κοντακίων του Ρωμανού του Μελωδού. •Βυζαντινή ρητορική (Θεοφύλακτος Αχρίδος) και Βυζαντινή επιστολογραφία κυρίως αυτή του 10ου αι. (Θεόδωρος Κυζίκου, Συμεών μάγιστρος και λογοθέτης του δρόμου). •Βυζαντινή Ιστοριογραφία (Άννα Κομνηνή). •Γνωμολογικά κείμενα (Βυζαντινές συλλογές γνωμικών των επτά σοφών, δελφικά γνωμικά των επτά σοφών, Comparatio Menandri et Philistionis).