Σύνδεσμος για το πέμπτο (διαδικτυακό) μάθημα ΕΕΒΦ284 (6.11.2020)

Αγαπητά μου παιδιά,

για να συνδεθείτε στο σημερινό πέμπτο μας μάθημα (διαδικτυακά) ακολουθήστε τον εξής σύνδεσμο:

Θα ολοκληρώσουμε τη θεωρία του μαθήματος και θα ασχοληθούμε με το ποίημα του Μιχαήλ Χωνιάτη Εἰς τὸν μονόκερων, το οποίο σας ανέβασα στα έγγραφα του E-Class την προηγούμενη εβδομάδα.
Καλή μας διαδικτυακή αντάμωση!
Μαρία Τζιάτζη
Υ.Γ. Σας έστειλα και χθες το βράδυ και σήμερα το πρωί την παρούσα ανακοίνωση μέσω E-Class, αλλά φαίνεται ότι το σύστημα δεν ανταποκρίθηκε.

•Βυζαντινή λόγια ποίηση της μέσης και ύστερης βυζαντινής περιόδου (Ιωάννης Γεωμέτρης, Θεόδωρος Πρόδρομος, Μιχαήλ Χωνιάτης, Μανουήλ Φιλής, βυζαντινά αλφαβητάρια του 14ου αι.). •Βυζαντινή Υμνογραφία με έμφαση στον κριτικό σχολιασμό και τη νέα έκδοση κοντακίων του Ρωμανού του Μελωδού. •Βυζαντινή ρητορική (Θεοφύλακτος Αχρίδος) και Βυζαντινή επιστολογραφία κυρίως αυτή του 10ου αι. (Θεόδωρος Κυζίκου, Συμεών μάγιστρος και λογοθέτης του δρόμου). •Βυζαντινή Ιστοριογραφία (Άννα Κομνηνή). •Γνωμολογικά κείμενα (Βυζαντινές συλλογές γνωμικών των επτά σοφών, δελφικά γνωμικά των επτά σοφών, Comparatio Menandri et Philistionis).