Σύνδεσμος για το 6ο διαδικτυακό μάθημα ΕΕΒΦ284 Κριτική των κειμένων και τεχνική των εκδόσεων βυζαντινών κειμένων

Αγαπητά μου παιδιά,

για να παρακολουθήσετε το 6ο διαδικτυακό μας μάθημα, παρακαλώ ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο: https://meet.lync.com/duth/mtziatzi/SSSQAMUO

Στα έγγραφα του eclass έχω αναρτήσει ένα ιστορικό ποίημα του Θεοδώρου Προδρόμου, με το οποίο θα ασχοληθούμε στο αυριανό μας μάθημα.

Καλή μας διαδικτυακή αντάμωση!

Μαρία Τζιάτζη

•Βυζαντινή λόγια ποίηση της μέσης και ύστερης βυζαντινής περιόδου (Ιωάννης Γεωμέτρης, Θεόδωρος Πρόδρομος, Μιχαήλ Χωνιάτης, Μανουήλ Φιλής, βυζαντινά αλφαβητάρια του 14ου αι.). •Βυζαντινή Υμνογραφία με έμφαση στον κριτικό σχολιασμό και τη νέα έκδοση κοντακίων του Ρωμανού του Μελωδού. •Βυζαντινή ρητορική (Θεοφύλακτος Αχρίδος) και Βυζαντινή επιστολογραφία κυρίως αυτή του 10ου αι. (Θεόδωρος Κυζίκου, Συμεών μάγιστρος και λογοθέτης του δρόμου). •Βυζαντινή Ιστοριογραφία (Άννα Κομνηνή). •Γνωμολογικά κείμενα (Βυζαντινές συλλογές γνωμικών των επτά σοφών, δελφικά γνωμικά των επτά σοφών, Comparatio Menandri et Philistionis).