Φόρτωση Εκδηλώσεις

« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Colloquium Ειδίκευσης Γλωσσολογίας 2021-2022: Διάλεξη του Αν. Καθηγητή Ν. Παντελίδη

25 Ιανουαρίου @ 6:30 μμ - 9:00 μμ

Εκ μέρους του Επίκουρου Καθηγητή του Τμήματος, κ. Ασημάκη Φλιάτουρα, σας ενημερώνουμε πως, στο πλαίσιο του επιστημονικού colloquium που διοργανώνει η Ειδίκευση Γλωσσολογίας του Τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας του Δ.Π.Θ. κατά το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022, την Τρίτη 25-01-2022 και ώρα 18.30, ο προσκεκλημένος ομιλητής, Αναπληρωτής Καθηγητής Τμήματος Φιλολογίας Ε.Κ.Π.Α., Νίκος Παντελίδης θα αναπτύξει το θέμα «Η γλωσσική επικοινωνία κατά τον 19ο αι.».
Σύντομο Βιογραφικό
O κος N. Παντελίδης είναι Αναπληρωτής Καθηγητής στο Τμήμα Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Σπούδασε Ιστορικοσυγκριτική και Γενική Γλωσσολογία στο πανεπιστήμιο Κολωνίας (Γερμανία), από όπου έλαβε και το διδακτορικό του δίπλωμα. Υπηρέτησε ως ερευνητής στο Κέντρο Ερεύνης Νεοελληνικών Διαλέκτων και Ιδιωμάτων (πρώην Ιστορικό Λεξικό) της Ακαδημίας Αθηνών. Δίδαξε στο Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης, και υπηρέτησε ως μέλος ΔΕΠ στο Τμήμα Ελληνικής Φιλολογίας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης (1999-2006). Από το 2006 υπηρετεί στο Τμήμα Φιλολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα κινούνται στο χώρο της Ινδοευρωπαϊκής Γλωσσολογίας, της Ιστορίας της Ελληνικής Γλώσσας και της διαλεκτολογίας της Αρχαίας και της Νέας Ελληνικής, καθώς και της Γλωσσικής Μεταβολής. Έχει συμμετάσχει σε πολλά ελληνικά και διεθνή συνέδρια, ενώ μελέτες του έχουν δημοσιευθεί σε ελληνικά και ξένα περιοδικά και συλλογικούς τόμους. Επίσης έχει συμετάσχει μέρος σε σημαντικά ερευνητικά προγράμματα, όπως το ΑΜiGre (2011-2015), ενώ είναι μέλος της Indogermanische Gesellschaft.
Ο σύνδεσμος παρακολούθησης της εκδήλωσης είναι ο παρακάτω και θα παραμείνει σταθερός για όλες τις διαλέξεις.

Meeting ID: 876 8117 7802
Passcode: 506322