Φόρτωση Εκδηλώσεις

« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

Colloquium Ειδίκευσης Γλωσσολογίας 2021-2022: Διάλεξη της Επ. Καθηγήτριας Γ. Φραγκάκη

12 Απριλίου @ 6:30 μμ - 9:00 μμ

Εκ μέρους της Δρ. Λύδιας Μίτιτς, Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού του Τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας του Δ.Π.Θ., σας ενημερώνουμε πως, στο πλαίσιο του επιστημονικού colloquium που διοργανώνει η Ειδίκευση Γλωσσολογίας του Τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας του Δ.Π.Θ. κατά το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022, την Τρίτη 12-4-2022 και ώρα 18.30 η προσκεκλημένη ομιλήτρια Γεωργία Φραγκάκη, Επίκουρη Καθηγήτρια του Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, θα αναπτύξει το θέμα:

«Επιρρήματα σε -ως και -α: μια διαχρονική ανάλυση με σώματα κειμένων»

Σύντομo Βιογραφικό: Η Γεωργία Φραγκάκη είναι Επίκουρη Καθηγήτρια στο Τμήμα Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου. Σπούδασε γλωσσολογία σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο στο Τμήμα Φιλολογίας του Ε.Κ.Π.Α., όπου ολοκλήρωσε και τη διδακτορική της διατριβή (2010). Εργάστηκε ως μεταδιδακτορική ερευνήτρια στο πρόγραμμα «Διαχρονικό Σώμα Ελληνικών Κειμένων του 20ού αιώνα» και έχει διδάξει μαθήματα γλωσσολογίας σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο, εκτός από το Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο. Έχει δημοσιεύσει, μεταξύ άλλων, το ηλεκτρονικό βιβλίο Εισαγωγή στη γλωσσολογία σωμάτων κειμένων (2015, σε συνεργασία) και έχει επιμεληθεί με συνεργάτες τον τόμο Current Trends in Greek Linguistics (Cambridge Scholars Publishing, 2012).

Ο σύνδεσμος παρακολούθησης της εκδήλωσης είναι ο παρακάτω και θα παραμείνει σταθερός για όλες τις διαλέξεις.

Meeting ID: 876 8117 7802
Passcode: 506322