Μάθημα για την αρχαία Τροία από την οπτική του αρχαιολόγου και του ξεναγού

16/05/2023

Ενόψει της εκπαιδευτικής εκδρομής στην Τρωάδα (26-28 Μαΐου 2023) στο πλαίσιο του μαθήματος ΕΕΑΕΦ 171/ΕΕΛΦ 206 «Αρχαίος Τόπος και Μαρτυρίες – Τρωάδα» (διδάσκοντες: Γ. Τσομής, Γ. Παρασκευιώτης, Χ. Μιχαλόπουλος) την Τρίτη, 16.05.2023 και ώρα 12.00-15.00 στην Αίθουσα Α΄ (ΠΡΟΚΑΤ) του Τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας θα έχουμε την τιμή να υποδεχτούμε τους αρχαιολόγους κυρίες Δέσποινα Τσιαφάκη, Νατάσα Μιχαηλίδου, Άννα Αδαμαντίδου και κύριο Γιάννη Μούρθο, οι οποίοι με τις εισηγήσεις τους  θα μας παρουσιάσουν την  αρχαία Τροία από την οπτική του αρχαιολόγου και του ξεναγού.  Είστε όλες και όλοι ευπρόσδεκτοι.

Συγκεκριμένα:
Το μάθημα αφορά στην παρουσίαση της αρχαίας Τροίας, έτσι όπως τη γνωρίζουμε μέσα από τον μύθο, την τέχνη και την αρχαιολογική σκαπάνη. Διαρθρώνεται σε τρεις ενότητες: α) Η Τροία του μύθου και η ελληνο-ρωμαϊκή τέχνη, (β) Η Τροία της αρχαιολογίας, (γ) Η Τροία του επισκέπτη. Στο πρώτο μέρος θα παρουσιαστεί η μυθολογική Τροία και πρωτίστως η Τροία του τρωικού κύκλου, μέσα από την αρχαία τέχνη. Στο δεύτερο μέρος θα παρουσιαστούν σύντομα οι αρχαιολογικές έρευνες στον λόφο του Hisarlık, καθώς και οι κύριες οικιστικές φάσεις της Τροίας, ενώ στο τρίτο μέρος θα γίνει μια σύντομη παρουσίαση της Τροίας μέσα από την οπτική του σύγχρονου επισκέπτη του αρχαιολογικού χώρου και του μουσείου. Το μάθημα θα κλείσει με μερικές γενικότερες σκέψεις γύρω από τη σχέση των κλασικών σπουδών και των σύγχρονων τεχνολογιών και θα ακολουθήσει συζήτηση. Επίσης, θα ανακαλύψουμε πώς μπορεί κάποιος να γίνει επαγγελματίας ξεναγός, τι προσόντα διαθέτει ένας ¨καλός ¨ξεναγός, ποια είναι η φύση του επαγγέλματος (απαιτήσεις, δυσκολίες αλλά και τα πλεονεκτήματα του επαγγέλματος), αλλά και τι σημαίνει να είσαι ξεναγός στην Ελλάδα του 2023.

Λίγα λόγια για τους εισηγητές:

H Δέσποινα Τσιαφάκη (https://www.ilsp.gr/members/tsiafaki-despoina) είναι Διευθύντρια Ερευνών και Επιστημονική Υπεύθυνη του τμήματος Πολιτισμού και Δημιουργικών Βιομηχανιών στο Ινστιτούτο Επεξεργασίας του Λόγου (ΙΕΛ) του Ερευνητικού Κέντρου Αθηνά (ΕΚ Αθηνά). Είναι διδάκτωρ του Τμήματος Ιστορίας-Αρχαιολογίας του ΑΠΘ και υπήρξε επιμελήτρια αρχαιοτήτων στο J. Paul Getty Museum, ενώ έχει συνεργαστεί με διάφορα ερευνητικά και εκπαιδευτικά ιδρύματα της Ελλάδος και του εξωτερικού. Από το 2014 συνδιευθύνει με την καθ. Ε. Μανακίδου, την Πανεπιστημιακή ανασκαφή στο Καραμπουρνάκι Θεσσαλονίκης. Τα τρέχοντα ερευνητικά της ενδιαφέροντα αφορούν στην αρχαιολογία (κεραμική, βορειοανατολικό Αιγαίο, αρχαία Θράκη, θέματα διακίνησης, δικτύων, σχέσεων και επαφών αγαθών και λαών), αρχαιομετρία και την πολιτισμική πληροφορική (έμφαση σε θέματα τεκμηρίωσης, διαχείρισης και παρουσίασης όπως repositories, GIS & 3D).

Η Νατάσα Μιχαηλίδου (https://www.ilsp.gr/members/michailidou-natasa) είναι αρχαιολόγος με μεταπτυχιακές σπουδές στη μουσειολογία και άδεια ξεναγού από το Υπουργείο Τουρισμού. Από το 2006 είναι συνεργαζόμενη ερευνήτρια στο Τμήμα Πολιτιστικής Κληρονομιάς του Ερευνητικού Κέντρου Αθηνά στο πλαίσιο προγραμμάτων πολιτιστικής τεχνολογίας. Έχει επίσης πολυετή εμπειρία σχετικά με εκπαιδευτικά προγράμματα πολιτιστικού περιεχομένου. Συνεργάζεται και με το Ίδρυμα Θρακικής Τέχνης και Παράδοσης στην Ξάνθη για την υλοποίηση των «μικρών αρχαιολόγων της Θράκης», που αποτελούν ένα σύνολο εκπαιδευτικών προγραμμάτων και ξεναγήσεων για την πρωτοβάθμια εκπαίδευση, στα οποία γίνεται χρήση βιωματικών δράσεων και αφήγησης σχετικών παραμυθιών. «Οι μικροί αρχαιολόγοι της Θράκης» είναι εγκεκριμένοι από το Υπουργείο Παιδείας.

Η Άννα Αδαμαντίδου γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Κομοτηνή. Είναι αρχαιολόγος (Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης) με μεταπτυχιακές σπουδές στη Μουσειολογία (Πανεπιστήμιο Leicester Αγγλίας). Από το 2006 έχει εργαστεί στο Υπουργείο Πολιτισμού, συμμετέχοντας σε ανασκαφές, εργασίες αποκατάστασης, καταγραφές, οργάνωση εκθέσεων και εκπαιδευτικών προγραμμάτων. Το 2014 απέκτησε το δίπλωμα του ξεναγού, πραγματοποιώντας ένα μεγάλο της όνειρο. Έκτοτε έχει πραγματοποιήσει δεκάδες πολιτισμικές και εκπαιδευτικές ξεναγήσεις, θεματικές περιηγήσεις, δουλεύοντας με οργανωμένα γκρουπ, οικογένειες και σχολεία, προσπαθώντας πάντα να αποκαλύψει την αθέατη-ανθρώπινη πλευρά των μνημείων. Το 2020 διορίστηκε ως μόνιμη αρχαιολόγος στο βυζαντινό τμήμα της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ροδόπης. Παράλληλα, συνεχίζει, κατ’ απαίτηση, τις πολιτισμικές ξεναγήσεις ως διπλωματούχος ξεναγός.

Ο Γιάννης Μούρθος (https://www.ilsp.gr/members/mourthos-giannis) είναι διδάκτορας του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ) και συνεργαζόμενος ερευνητής στο Ερευνητικό Κέντρο Αθηνά. Πήρε το πτυχίο του με ειδίκευση στην αρχαιολογία από το Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και Μεταπτυχιακό Τίτλο Σπουδών με ειδίκευση στην κλασική αρχαιολογία από το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών του ΕΚΠΑ. Τα ενδιαφέροντά του αφορούν στην κλασική αρχαιολογία με έμφαση στη γλυπτική, την κοινωνική μνήμη και τις ταυτότητες στην ελληνική και ρωμαϊκή αρχαιότητα και την ιστορική τοπογραφία της Αιγαιακής Θράκης και ιδιαιτέρως των νησιών του Βορείου Αιγαίου.

16/05/2023