Ημερίδα με θέμα: «Λογοτεχνία και κριτική στον Τύπο: Οι ψηφιακές συλλογές και η αξιοποίησή τους στην έρευνα»

10/04/2019 @ 6:00 μμ - 9:00 μμ

Ημερίδα

Λογοτεχνία και κριτική στον Τύπο:

Οι ψηφιακές συλλογές και η αξιοποίησή τους στην έρευνα.

Η περίπτωση της εφ. Το Άστυ.

10 Απριλίου 2019, Αίθουσα Ε΄ (Προκατ Φιλολογίας), ώρα 18:00

Η ημερίδα οργανώνεται από τους φοιτητές του Π.Μ.Σ. (Α΄ και Β΄ κύκλου), οι οποίοι θα παρουσιάσουν την έρευνά τους στο πλαίσιο διατριβών (Ξ. Συμεωνίδου και Ε. Γανίδου) ή μαθημάτων του Π.Μ.Σ. υπό την επίβλεψη του Ν. Μαυρέλου. Το εργαστήρι, λειτουργώντας ενισχυτικά στο Πρόγραμμα Σπουδών, δίνει στους φοιτητές τη δυνατότητα να μιλήσουν στο κοινό (κυρίως φοιτητές, αλλά και όποιον άλλο επιθυμεί παρακολουθήσει) και να αποκτήσουν έτσι διδακτική εμπειρία σε ενήλικες. Η ημερίδα στοχεύει επίσης να λειτουργήσει επικουρικά στα μαθήματα ΝΕΦ 202 και ΥΝΕΦ 243 του Προπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών του Τ.Ε.Φ., αλλά ενδεχομένως και σε μαθήματα του αδελφού Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας, τους φοιτητές του οποίου ενδιαφέρει η εξοικείωση με τις ψηφιακές συλλογές για την ιστορική έρευνά τους. Επισυνάπτεται η αφίσα της ημερίδας.

Ο διευθυντής του Εργαστηρίου

Νίκος Μαυρέλος