Αναγόρευση του Νάσου Βαγενά σε Επίτιμο Καθηγητή της Σχολής

25/10/2023 @ 6:00 μμ

O Πρύτανης του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, Καθηγητής κ.Φώτιος Μάρης, και ο Κοσμήτορας της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών, Καθηγητής κ. Εμμανουήλ Βαρβούνηςσας προσκαλούν στην τελετή αναγόρευσης του Νάσου Βαγενά, Ομότιμου Καθηγητή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, σε Επίτιμο Καθηγητή της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης. Η τελετή θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 25 Οκτωβρίου 2023 και ώρα 19.20 στο Αμφιθέατρο της Παλαιάς Νομικής Σχολής, στην Κομοτηνή.

Πριν από την αναγόρευση με ώρα έναρξης 18.00 θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση για τη μετάφραση της ποίησης του Νάσου Βαγενά στα ισπανικά από το  Κέντρο Βυζαντινών, Νεοελληνικών και Κυπριακών Σπουδών της Γρανάδας με τη συμμετοχή του Καθηγητή Μόσχου Μορφακίδη-Φυλακτού.

Ο Νάσος Βαγενάς γεννιέται στη Δράμα το 1945 και  σπουδάζει (1963-1968) στη Φιλοσοφική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών (Τμήμα Φιλολογίας). Πραγματοποιεί μεταπτυχιακές σπουδές στα Πανεπιστήμια της Ρώμης και του Essex, ενώ στο Πανεπιστήμιο του Birmingham ερευνά τις σχέσεις του ελληνικού ποιητικού μοντερνισμού με τον αγγλοσαξωνικό. Με υποτροφία του Πανεπιστημίου Cambridge εκπονεί στο King’s College διδακτορική διατριβή για την ποίηση του Σεφέρη. Διδάσκει στο Πανεπιστήμιο Κρήτης Νεοελληνική Φιλολογία από το 1980 έως το 1992. Από το 1993 έως το 2012, οπότε και αφυπηρετεί, διδάσκει ως Καθηγητής Θεωρίας και Κριτικής της Λογοτεχνίας στο Τμήμα Θεατρικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών. Προσκαλείται ως επισκέπτης καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Princeton, στο Πανεπιστήμιο Κύπρου και στο Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης. Από το 1974 έως σήμερα έχει δημοσιεύσει ένδεκα βιβλία λογοτεχνικής θεωρίας, λογοτεχνικής κριτικής και πολιτισμικής κριτικής, δεκατέσσερεις συλλογές ποιημάτων και ένα βιβλίο με πεζά. Μεταφράσεις των ποιητικών του βιβλίων κυκλοφορούν στα αγγλικά, γαλλικά, ιταλικά, γερμανικά, ισπανικά, ολλανδικά, ρουμανικά, αλβανικά, σερβικά και βουλγαρικά. Μεταφράζει πλήθος κορυφαίων ξένων ποιητών. Από το 1988 έως σήμερα γράφει τακτικά επιφυλλίδες και βιβλιοκρισίες στην εφημερίδα Το Βήμα. Για το θεωρητικό, κριτικό και ποιητικό του έργο λαμβάνει τις τιμητικές διακρίσεις: Κρατικό Βραβείο Κριτικής (1995), Cavalieredell’OrdinedellaStellad’Italia(2005), Κρατικό Βραβείο Ποίησης (2006), PremioInternazionalediPoesia“AttiglioBertolucci” (2006), Διεθνές Βραβείο Ποίησης “BrancoRadičevič” (Σερβία, 2007), Μακεδονικό Βραβείο (2009), PremioLetterarioInternazionale“L’Acquila-Brep” (2013), Βραβείο Πέτρου Χάρη της Ακαδημίας Αθηνών (2013), Μεγάλο Τιμητικό Βραβείο του περιοδικού Αναγνώστης (2017).

25/10/2023
6:00 μμ