4η ΠΟΙΗΤΙΚΗ ΙΣΗΜΕΡΙΑ: Η ποίηση της Επανάστασης – Η ποίηση της Ελευθερίας

21/03/2021 @ 6:30 μμ

Η «Ποιητική Ισημερία», η εκδήλωση που διοργανώνει κάθε χρόνο το «Εργαστήριο Γλωσσολογίας +Μόρφωση» του ΤΕΦ ΔΠΘ για την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, πραγματοποιήθηκε για τέταρτη χρονιά (φέτος διαδικτυακά) την Κυριακή 21 Μαρτίου 2021 ενταγμένη στο πλαίσιο συμμετοχής του ΔΠΘ στον εορτασμό των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση. Θέμα της εκδήλωσης: «Η ποίηση της Επανάστασης – Η ποίηση της Ελευθερίας». Στη φετινή εκδήλωση συνέπραξαν μαζί με το ΤΕΦ το Τμήμα Βυζαντινής και Νεοελληνικής Φιλολογίας του Κρατικού Πανεπιστημίου Λομονόσοφ της Μόσχας, καθώς και το Τμήμα Νεοελληνικών Σπουδών του Πανεπιστημίου του Βελιγραδίου με παρουσιάσεις, βίντεο και αναγνώσεις.

Από το ΤΕΦ συμμετείχαν  οι προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές (σε αλφαβητική σειρά): Βαγγαία Ελένη, Ζιώγα Γρηγορία, Ιμάμογλου Μελτέμ, Μακρή Τερψιθέα Ευαγγελία, Ντεμίρη Γεωργία, Παπαδοπούλου Έλλη, Πασχάλη Μαρία, Τσαρτσάρα Ιωάννα, Χαναγκιάν Κάρεν. Εικαστική επιμέλεια αφίσας: Χαναγκιάν Κάρεν. Διοργάνωση εκδήλωσης, επιλογή κειμένων: Γαβριηλίδου Ζωή, Κιοσσές Σπύρος, Μιχαλόπουλος Χάρης.

Το βίντεο της εκδήλωσης βρίσκεται εδώ:

21/03/2021
6:30 μμ