Ημέρα Καριέρας 2023

18/10/2023 @ 10:00 πμ

Η Σχολή Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών του ΔΠΘ διοργανώνει για πρώτη φορά «Ημέρα Καριέρας 2023», την Τετάρτη 18 Οκτωβρίου 2023, στο κεντρικό Αμφιθέατρο της Σχολής, και ώρες 10.00-14.00.

Σκοπός της εκδήλωσης είναι η πρόσβαση και η διασύνδεση των τελειόφοιτων και μεταπτυχιακών φοιτητών/τριων με την αγορά εργασίας.

Μέσω της εκδήλωσης αυτής οι φοιτητές/τριες των τριών Τμημάτων της ΣΚΑΣ (Τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας, Τμήμα Ελληνικής Φιλολογίας και Τμήμα Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών) έχουν τη δυνατότητα να έρθουν σε επαφή με φορείς στους οποίους θα επιθυμούσαν να εργαστούν, να γνωρίσουν το ενδιαφέρον της αγοράς σε σχέση με τα προσόντα τους, να αποκτήσουν βιωματική εμπειρία συνέντευξης, αναβαθμίζοντας τις δεξιότητές τους που απαιτούνται για την είσοδό τους στην αγορά εργασίας.

Οδηγίες συμμετοχής προς τους/τις φοιτητές/τριες:

1. Η δράση σας παρέχει τη δυνατότητα να πραγματοποιήσετε σημαντικό αριθμό συνεντεύξεων, αναδεικνύοντας τα εργασιακά προσόντα σας σε σχέση με τη ζήτηση της αγοράς στην οποία απευθύνεστε ως απόφοιτοι των Τμημάτων της ΣΚΑΣ.
  2. Είναι απαραίτητο να έχετε μαζί σας το Βιογραφικό σας σε πολλαπλά αντίτυπα. Όσοι και όσες δεν γνωρίζετε τον τρόπο συγγραφής ενός Βιογραφικού, παρακαλώ να επικοινωνήσετε με τον/την υπεύθυνο/η καθηγητή/τρια του κάθε Τμήματος, προκειμένου να λάβετε οδηγίες (Ν. Μαχά από το Τμήμα Ιστορίας και Εθνολογίας, Β. Μπάρος από το Τμήμα Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξεινίων Χωρών, και Γ. Παρασκευιώτης από το Τμήμα Ελληνικής Φιλολογίας).
  3. Οι συνεντεύξεις θα ακολουθήσουν τη δομή μιας συνέντευξης γνωριμίας. Με την κατάλληλη προετοιμασία, η διαδικασία θα είναι πιο εύκολη και με καλύτερα αποτελέσματα για τους ενδιαφερομένους. Το χρονικό περιθώριο για κάθε συνέντευξη γνωριμίας με υποψηφίους είναι 7΄ έως 10΄.
  4. Παρακαλείστε να προσέλθετε την ώρα έναρξης της δράσης (10:00 π.μ.), ώστε να έχετε τη δυνατότητα να παρακολουθήσετε τις ολιγόλεπτες παρουσιάσεις των φορέων που εκδήλωσαν ενδιαφέρον συμμετοχής.
  5. Η εκδήλωση θα βιντεοσκοπηθεί και θα καλυφθεί πλήρως φωτογραφικά. Για το λόγο αυτό η παρουσία σας δηλώνει ότι συμφωνείτε με τη δημοσίευση του οπτικοακουστικού υλικού.

Η παρουσία σας είναι απαραίτητη, καθώς σας προσφέρει την εμπειρία να εξασκηθείτε στη διαδικασία της συνέντευξης και μπορεί να συμβάλει στην ανάπτυξη επαγγελματικού δικτύου, το οποίο είναι πιθανόν να αξιοποιήσετε σε μελλοντικές αναζητήσεις εργασίας.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να επικοινωνήσουν με τον υπεύθυνο για την Ημέρα Καριέρας κ. Γ. Παρασκευιώτη μέσω email: gparaske@helit.duth.gr

Καλή επιτυχία!

18/10/2023